اخبار

خبرهای خوبی از همکاری‌های انرژی ایران و روسیه در راه است / طرح “بنزین برای همه” هنوز در مرحله مطالعات است

وزیر نفت از مذاکرات ایران و روسیه در بخش‌های مختلف اقتصادی خبر داد و گفت: در بخش انرژی مذاکراتی با طرح روس داریم که هر زمان این مذاکرات به نتیجه رسید اطلاع رسانی خواهیم کرد و من فکر می کنم خبرهای خوبی در همکاری های انرژی ایران و روسیه در راه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی وزیر نفت، در حاشیه امضای تفاهم‌نامه احداث خط لوله راهبردی انتقال فرآورده‌های نفتی شرق کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خط لوله جدید پروژه‌ای اقتصادی است که روزانه 150 هزار بشکه فرآورده نفتی را منتقل می‌کند و فرآورده‌های نفتی تولید پالایشگاه ستاره خلیج فارس را پس از طی مسیر از سه استان، به شمال شرق کشور انتقال می‌دهد.

وزیر نفت ضمن تشکر از مدیرعامل بانک ملت برای تأمین 370 میلیون یورو منابع ارزی این پروژه و پشتیبانی از پروژه‌های جدید و توسعه میدان‌های نفتی، گفت: با پشتیبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک ملت بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های نفتی کشور به‌ویژه در بخش پتروپالایشگاه‌ها تأمین خواهد شد.

اوجی از تشکیل کنرسیومی بانکی برای تأمین مالی طرح‌های پتروپالایشگاهی خبر داد و گفت: در آینده‌ای نزدیک با این کنسرسیوم که از بانک‌های کشور تشکیل شده، تفاهم‌نامه ای برای تأمین مالی طرح‌های پتروپالایشگاهی به امضا می‌رسد.

وی افزود: از وزیر محترم اقتصاد تشکر می‌کنم که با همت این وزارتخانه، بانک‌های کشور از بنگاه‌داری، به سمت وظایف ذاتی خود که تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی و تولیدی کشور است آمده‌اند.

وزیر نفت با اشاره به مذاکرات اخیر با مسئولان کشور ترکمنستان گفت: هفته گذشته تفاهم‌نامه‌های خوبی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی، فرآورده‌های نفتی و نفت خام با ترکمنستان امضا شد که امیدواریم به‌زودی به مرحله امضای قرارداد رسیده و اجرایی شود.

اوجی درباره طرح تخصیص سهمیه بنزین به همه مردم گفت: این طرح در حال بررسی، کارشناسی و انجام کارهای آزمایشی است و هر زمان ابهام‌هایش برطرف شود، از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم‌گیری می‌شود؛ هم‌اکنون در مرحله کارشناسی و مطالعات این طرح، 10 یا 11 دستگاه مختلف درگیر کار هستند.

وزیر نفت با اشاره به اتمام قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه در سال 2026 گفت: در هفته‌جاری هیئتی از شرکت بوتاش ترکیه با هیئتی از شرکت ملی گاز ایران در این زمینه مذاکره خواهند داشت.

وی افزود: در خصوص صادرات گاز به عمان و تأمین گاز مورد نیاز واحد LNG در این کشور، در حال مذاکره هستیم.

اوجی با بیان اینکه “وزارت نفت به عنوان رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه انتخاب شده”، گفت: در بخش انرژی مذاکراتی با طرح روس داریم که هر زمان این مذاکرات به نتیجه رسید اطلاع رسانی خواهیم کرد و من فکر می کنم خبرهای خوبی در همکاری های انرژی ایران و روسیه در راه است.

وزیر نفت در پاسخ به سوالی در خصوص قرارداد 25 ساله ایران و چین گفت: در ذیل این تفاهم‌ دوجانبه، قراردادهایی در هر بخش باید منعقد شود که در بخش نفت و گاز هر قراردادی به امضا برسد ما اطلاع رسانی خواهیم کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *